W poprzednim różowym poście opisałam Wam czym jest skrobia oporna i w jaki sposób powstaje w popularnych w naszej kuchni produktach.
Dziś chciałabym przedstawić Wam jej właściwości prozdrowotne.
A są, bez wątpienia, godne uwagi. Nie tylko dla osób planujących redukcję wagi.
➡️ Skrobia oporna poprzez obniżenie indeksu glikemicznego potraw powoduje obniżenie poziomu glukozy we krwi, co natomiast przyczynia się do obniżenia zapotrzebowania na insulinę.
➡️ W jelicie grubym skrobia oporna podlega fermentacji i staje się prebiotykiem dla istotnych dla ludzkiego organizmu bakterii.
➡️ We wspomnianym wyżej procesie fermentacji powstaje kwas masłowy, octowy oraz propinowy. Wpływają one na obniżenie pH w jelicie grubym.
➡️ Kwas masłowy zapobiega powstaniu raka jelita grubego oraz odbytu ponieważ środowisko kwasowe neutralizuje substancje rakotwórcze.
➡️ Również w wyniku fermentacji powstają krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które wpływają na metabolizm cholesterolu i trójglicerydów oraz na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.
➡️ Te same kwasy tłuszczowe są również źródłem energii dla podnoszących odporność organizmu, znajdujących się w przewodzie pokarmowym bakterii.
➡️ Skrobia oporna obniża stężenie kwasu moczowego w surowicy przez co zapobiega kamicy nerkowej i dnie moczanowej.
➡️ Skrobia oporna jest frakcją błonnika pokarmowego, więc daje uczucie sytości, zapobiega atakom głodu oraz zaparciom.
➡️ Dzięki skrobii opornej lepiej wchłaniamy składniki odżywcze z pozywienia.