Jeśli w trakcie redukcji towarzyszą Wam napady głodu i po posiłku nie odczuwacie wystarczającej sytości warto zainteresować się pojęciem indeksu sytości.

Indeks sytości to znany od niespełna 30 lat wskaźnik, który określa, w jakim stopniu konkretny produkt zaspokaja uczucie głodu i na jak długo daje uczucie sytości.

Podstawą do badań nad indeksem sytości była hipoteza, że spożywając produkty o tej samej wartości kalorycznej jesteśmy syci przez różny czas.

I tak na przykład 240 kcal z gotowanych ziemniaków daje zupełnie inne odczucie sytości niż ta sama wartość pochodząca z croissanta.

Jako punkt odniesienia przyjęto białe pieczywo, któremu nadano indeks sytości równy 100%.

W badaniu odkryto też, że produkty o wysokim indeksie sytości cechuje wysoki poziom białka lub błonnika oraz obecność wody.

Natomiast produkty bogate w tłuszcze mają niski indeks sytości. Mowa tu na przykład o ciastkach, chipsach, smażonych orzeszkach ziemnych czy kabanosach.
Istnieje również zależność pomiędzy wysokim przetworzeniem żywności a niskim indeksem sytości.

Często spotykamy się z mitem (o czym pisałam w jednym z wcześniejszych postów), że walcząc z nadwagą należy kategorycznie wyeliminować z diety ziemniaki.

A to właśnie gotowane ziemniaki, w przeprowadzonym badaniu, okazały się mieć najwyższy ze wszystkich produktów spożywczych indeks sytości – aż 323%. I są tym samym produktem niezwykle sprzyjającym walce z nadwagą.

Inne produkty z wysokim indeksem sytości to:

Biała ryba – 225%
Płatki owsiane – 209%
Pomarańcze – 202%
Jabłka – 197%
Makaron pełnoziarnisty – 188%
Jajko na twardo – 179%
Stek wołowy – 176%
Winogrona – 162%
Chleb pełnoziarnisty – 157%
Popcorn – 154%
Ser żółty – 146%

Pośród produktów o niskim indeksie sytości znalazł się między innymi jogurt naturalny, powszechnie uważany za produkt zdrowy i dietetyczny.
Jego indeks sytości wynosi zaledwie 88%, a to mniej niż posiadające indeks sytości 96% lody.

Pośród przebadanych pod kątem indeksu sytości produktów, cechującymi się indeksem niższym niż przyjęte dla jasnego pieczywa 100% znalazły się:

Lody – 96%
Orzechy ziemne – 84%
Kabanosy – 81%
Baton Mars – 70%
Krakersy – 71%
Pączek – 68%
Croissant – 49%