CZYM JEST JEDZENIE EMOCJONALNE?

To po prostu szukanie pocieszenia w jedzeniu. Sięganie po nie pod wpływem emocji.
Smutku, złości, rozczarowania czy samotności.

JAK ROZPOZNAĆ, ŻE MAMY PROBLEM?

Pierwszym niepokojącym objawem jest fakt, że głód emocjonalny zawsze pojawia się na skutek konkretnej, stresującej sytuacji.
Pojawia się wówczas ochota na określone produkty, zwłaszcza te bogate w cukry i tłuszcze. Bardzo charakterystycznym objawem, w przypadku głodu emocjonalnego jest fakt, że nie odczuwamy sytości pomimo zjedzenia sporych ilości tych produktów. 

Kolejne sygnały ostrzegawcze to jedzenie w ukryciu (zamykanie się z jedzeniem w toalecie lub jedzenie kiedy wszyscy domownicy zasną) i następujące po takim ataku wyrzuty sumienia. 

DLACZEGO UCIECZKAMY W JEDZENIE? 

Pierwszy powód nie jest od Nas zależny. To procesy, jakie zachodzą w organizmie . Najprościej będzie porównać je do szykowania się do wojny. Mózg daje nam sygnał – sytuacja jest trudna. Potrzebuję energii. To trochę tak jak żołnierze, którzy pakują do plecaka prowiant. 

Drugi powód zakorzeniony jest w dzieciństwie. Ilu z nas dostawało od rodziców lub dziadków słodycze na pocieszenie. Albo dostawało przyzwolenie na zjedzenie zakazanych na co dzień przekąsek czy fast foodów. Już od dziecka wpajano nam, że jedzenie leczy smutek. 

PODWÓJNY PROBLEM? 

Tak.
Jedzenie w sytuacjach stresowych działa jak znieczulenie. A każde znieczulenie działa chwilowo. 

Po chwilowej przyjemności płynącej z jedzenia nie tylko powraca świadomość wciąż obecnych problemów, ale też wyrzuty sumienia. Więc to, co przynosiło ukojenie staje się dodatkowym czynnikiem stresogennym.

KIEDY NIEZBĘDNA JEST POMOC SPECJALISTY?

Sugeruję by spróbować, przez tydzień lub dwa, zapanować nad sięganiem w trudnych chwilach po słodycze czy inne przekaski. I obserwować swoje reakcje. Czy nie pojawią się typowe dla odstawienia używek objawy – złość, agresja i obsesyjne myśli o zjedzeniu konkretnego produktu. Czy, jeśli nie będzie pod ręką tych konkretnych produktów pojawi się ochota wyjść w środku nocy na stację lub do sklepu całodobowego. To wszystko będą sygnały świadczące o powadze sytuacji i konieczności szukania pomocy.